Kogo szukają pracodawcy Kogo szukają pracodawcy

8 kompetencji najbardziej pożądanych na rynku pracy

 

Wiesz, czego chcesz i wytrwale dążysz do celu? Odczuwasz potrzebę samodoskonalenia i szybko przyzwyczajasz się do nowych warunków? Samoświadomość i zdolności adaptacyjne to kompetencje sprzyjające budowaniu kariery. Na sukces zawodowy składa się również wiele innych czynników.

 

Profesjonalizm – przede wszystkim

Pracodawcy cenią pracowników, którzy są doskonałymi specjalistami i dobrze znają się na swoim fachu, a także sumiennie wywiązują się z obowiązków. Oprócz profesjonalizmu ważne są także:

  1. Własna inicjatywa

Podnoszenie kwalifikacji z własnej inicjatywy, przedstawianie autorskich projektów, poszukiwanie wyzwań – postawa proaktywna jednego pracownika może motywować innych i przyczyniać się do sukcesu przedsiębiorstwa. 

  1. Nastawienie na cel

Ważne, by fachowiec nie działał chaotycznie, ale miał świadomość, jakie rezultaty chce osiągnąć. Ustala więc cele, dzieli pracę na etapy, dobiera skuteczne narzędzia. Pozostawianie wszystkiego przypadkowi obniża efektywność.

  1. Potrzeba rozwoju

Chociaż czujesz lęk przed tym, co nowe, odważnie stawiasz czoło wyzwaniom? Szukasz inspiracji i okazji do doskonalenia zawodowego? Z takim nastawieniem masz szansę osiągać sukcesy.  

  1. Komunikatywność

Zdolność porozumiewania się ze współpracownikami i klientami jest tak samo ważna, jak kompetencje zawodowe. Zamknięcie się na cudze opinie i nieumiejętne wyrażanie myśli przeszkadza w karierze.

  1. Asertywność

Pracodawcy cenią osoby, które potrafią wyrażać własne zdanie, nie krzywdząc innych ludzi. Asertywność sprzyja komunikacji i zapobiega konfliktom.

  1. Lojalność

Dobrze, jeśli pracownik utożsamia się z celami przedsiębiorstwa i nie działa na jego niekorzyść. Brak lojalności uniemożliwia budowanie dobrych relacji w miejscu pracy.

  1. Samodzielność

Umiejętność rozwiązywania problemów pozwala wywiązywać się z obowiązków bez ciągłego proszenia innych o radę. Zamiast oczekiwać na gotowe rozwiązania, warto wykazywać się kreatywnością.

  1. Elastyczność

Zmiany są nieuchronne. Im szybciej nauczysz się je akceptować, tym łatwiej będzie Ci się do nich przystosowywać. 

 

Więcej informacji na temat kompetencji zawodowych znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/