Monika Kowalska Monika Kowalska

Monika Kowalska

 

Jak zaczęła się droga do miejsca, w którym jest Pani teraz?

Wszystko zaczęło się od zarejestrowania w bazie Biura Karier. Będąc na pierwszym roku studiów magisterskich doszłam do wniosku, że najwyższy czas zdobyć jakieś doświadczenie w zawodzie. Wcześniej, przez cały okres studiów, pracowałam dorywczo i pomimo, że ta praca nauczyła mnie doskonałej organizacji i sumienności, to kompletnie nie miała związku z moim kierunkiem studiów. Od znajomych dowiedziałam się, że Biuro Karier jest kopalnią ofert pracy dla studentów i absolwentów. Umówiłam się więc na spotkanie z doradcą i po określeniu moich preferencji zawodowych zaczęłam otrzymywać  na skrzynkę mailową interesujące mnie oferty pracy, praktyk i staży. Jednym z pierwszych ogłoszeń, na które odpowiedziałam, była oferta letnich praktyk w dziale controllingu fabryki firmy Cereal Partner Poland Toruń-Pacific, będącej częścią koncernu Nestle & General Mills. Po pomyślnym przejściu kilkuetapowej rekrutacji (składała się ona z rozmowy kwalifikacyjnej, testu psychologicznego oraz testu znajomości MS Office i języka angielskiego) od 1 lipca 2013 zostałam przyjęta na stanowisko praktykanta. Po zakończeniu jednomiesięcznej praktyki, zaproponowano mi dalszą pracę na umowę-zlecenie, która trwała 13 miesięcy. Zatem ostatni rok studiów spędziłam na zgłębianiu tajników pracy w systemie SAP i poznawaniu międzynarodowego środowiska pracy.


Jak długo szukała Pani pracy, w jaki sposób?

Jak już wspomniałam, podczas studiów bazowałam głównie na ofertach Biura Karier, ale szukałam ogłoszeń także na portalach internetowych, takich jak np. pracuj.pl czy indeed.com.  Ofertę stałego zatrudnienia znalazłam właśnie przez internet. Było to ogłoszenie toruńskiej firmy NEUCA, poszukującej wówczas pracownika do działu analiz. Wysłałam swoją aplikację i po kilku dniach otrzymałam telefon z zaproszeniem na pierwszy etap procesu rekrutacji, którym był test sprawdzający zdolności analitycznego myślenia oraz znajomość MS Excel. Następnie odbyłam jeszcze rozmowę rekrutacyjną podczas której pytano mnie m. in. o doświadczenie zdobyte w poprzedniej pracy. Pojawiło się także dużo standardowych pytań o największy sukces/porażkę, silne i słabe strony oraz radzenie sobie ze stresem. Nie zabrakło także pytania o to, co wiem o firmie, w której chcę pracować i dlaczego aplikowałam na takie a nie inne stanowisko. Ostatnim etapie była analiza danych liczbowych i przedstawienie jej wyników w postaci prezentacji. Po uzyskaniu referencji z poprzedniej firmy przedstawiono mi ofertę zatrudnienia.  Miało to miejsce 3 miesiące po ukończeniu przeze mnie studiów, przy czym wcześniej cały czas pracowałam w Toruń-Pacific gdzie współpracę rozpoczęłam będąc jeszcze studentem. Zmiana zatrudnienia była więc bardzo płynna i dzięki temu nie zaznałam wątpliwej przyjemności bycia osoba bezrobotną.

 


Na czym polega Pani praca?

Obecnie pracuję w grupie NEUCA, której podstawową działalnością jest hurtowa dystrybucja farmaceutyków. Jestem zatrudniona w Dziale Analiz i Rozliczeń Sprzedaży, gdzie na co dzień zajmuję się tematem preparatów zagrożonych brakiem dostępności. Są to leki, których ilość na polskim rynku jest zdecydowanie mniejsza niż zapotrzebowanie pacjentów, a więc również aptek kupujących je bezpośrednio z naszej hurtowni. Staramy się w taki sposób zarządzać tymi preparatami, aby wszyscy nasi klienci byli usatysfakcjonowani. Nie jest to proste zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z ograniczonymi zasobami, jednak dzięki temu praca jest pełna wyzwań, co czyni ją również ciekawą. Poza tym zajmuję się również przygotowywaniem różnego rodzaju raportów i analiz pomagającym siłom sprzedaży w realizowaniu ich celów oraz menadżerom w podejmowaniu decyzji. Podstawowym narzędziem mojej pracy jest MS Excel oraz oprogramowanie Business Intelligence.


Jakie mocne strony w obszarze kompetencji społecznych wykorzystuje Pani w pracy?

Z pewnością jest to umiejętność pracy w zespole, która jest podstawą w naszym dziale. Poza tym przydatna jest również asertywność, współdziałanie w osiąganiu celów i rozwiązywanie problemów. Niezbędna jest także zdolność do organizacji i planowania swojej pracy, a także wykonywania jej pod presją czasu.


Czy uważa Pani, że uzyskanie tytułu absolwenta Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK pomogło w znalezieniu zatrudnienia? Jakie treści programowe pomogły Pani w znalezieniu pracy?

Zdecydowanie tak. Mimo coraz bardziej powszechnego umniejszania rangi studiów magisterskich uważam, że wciąż są one dowodem na osiągnięcie konkretnych umiejętności i wiedzy. Poza tym bez względu na to, jaki kierunek wybierzemy, studiowanie samo w sobie jest poszerzaniem horyzontów i naszych możliwości intelektualnych. Fakt ukończenia studiów na WNEiZ pomógł mi w znalezieniu pracy, chociażby dlatego, że w ofercie pracy, którą otrzymałam, mile widzianym kierunkiem studiów były m. in. nauki ekonomiczne. Wiedza zdobyta w czasie studiów również była przydatna. W pierwszej pracy ( w Toruń-Pacific) szczególnie ta dotycząca rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej. Natomiast w obecnej pracy głównie przydała się wiedza z informatyki, matematyki, statystyki oraz analizy finansowej.


Co by Pani poradziła młodszym kolegom/koleżankom studiującym na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania?

Żeby nie ograniczali się tylko i wyłącznie to studiowania, ale stawiali także na inne aktywności, które pozwolą im zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności. Przy obecnej ofercie kół naukowych i organizacji zrzeszających studentów, każdy znajdzie coś, co go zainteresuje i rozwinie jego kompetencje. Moim zdaniem jeszcze w czasie studiów warto chodzić na zajęcia dodatkowe, np. kursy językowe oraz odbywać praktyki lub staże, dzięki którym nasze cv po ukończeniu studiów nie będzie świecić pustkami w rubryce „doświadczenie”. Zdecydowanie zwiększy to szanse absolwentów na rynku pracy i pozwoli w krótkim czasie znaleźć ofertę stałego zatrudnienia. Poza tym zawsze istnieją duże szanse, że firma w której jesteśmy praktykantem zechce kontynuować z nami współpracę, gdy będziemy już absolwentami.

 

Jakie ma Pani plany, cele zawodowe na przyszłość?

Na razie nie wybiegam myślami zbyt daleko w przyszłość, ale zapewne chciałabym kontynuować pracę w obszarze zgodnym z moim kierunkiem studiów. Dziedziny powiązane z wszelkiego rodzaju analizami jak najbardziej spełniają moje oczekiwania. Mam również nadzieję, że w przyszłości będę mogła ponownie wykorzystywać w pracy język angielski, który pracowicie szlifowałam jeszcze podczas studiów. Coraz częściej myślę także o podjęciu studiów podyplomowych.