Inicjator powstania Biur Karier w Polsce

Na zdjęciu jest ukazany John Franks.

Fragment przemówienia Johna Franksa z okazji X-lecia Biura Karier Uniwersytet Mikołaja Kopernika

(…) Kiedy przejechałem do Polski w 1967 roku, od razu poczułem szacunek i sympatię dla tego wspaniałego kraju. Zacząłem uczyć się języka polskiego i tak moja przyjaźń z Waszą ojczyzną trwa do dziś.

W połowie 1980 roku zostałem Dyrektorem Biura Karier w Hull. Był to czas, kiedy czuło się, że Polska w końcu wyjdzie z zimnego cienia komunizmu. Wierząc w zmiany, jakie dokonają się w najbliższym czasie, próbowałem dowiedzieć się czy studenci i absolwenci polskich szkół wyższych mają wsparcie w planowaniu kariery zawodowej. Odkryłem, że „planowanie” było w dużej mierze w rękach rządu, co miało wpływ na podejmowanie decyzji przez studentów i absolwentów. Wtedy powziąłem postanowienie, że wrócę tu jak tylko pojawią się warunki sprzyjające zmianie tej sytuacji.

Taka okazja pojawiła się po koniec lat osiemdziesiątych. Tygodniowa wizyta studyjna finansowana przez Unię Europejską w 1990 r., wakacje w Polsce, przypadkowe spotkanie przy filiżance herbaty na Uniwersytecie w Hull z Jerzym Kleniewskim (konsul RP w Nowym Jorku), spotkanie w Warszawie z Januszem Kochanowskim (konsul RP w Londynie , te wszystkie wydarzenia otworzyły wiele drzwi (od biura Lecha Wałęsy w Gdańsku po siedzibę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie). Wiele zawdzięczam tym osobom i dziękuję za ich pomoc. Dr Bartek Piotrowski przeczytał mój raport z wizyty studyjnej. Zaproponował zapoznanie się z systemem szkolnictwa wyższego w Polsce i odnalezienie miejsca, gdzie będą sprzyjające warunki pozwalające na założenie Biura Karier i wsparcie go w dalszej działalności. W 1992r. wybór padł na Toruń. Po pierwsze, dlatego, że to nie była Warszawa. Po drugie, mój Uniwersytet miał podobny program akademicki. Po trzecie, mogłem polegać na zdolnościach organizacyjnych i inspirujących pomysłach pani Ewy Derkowskiej-Rybickiej z Działu Współpracy z Zagranicą oraz wizji i entuzjazmowi pani Krystyny Dowgiałło, Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. Razem z nimi uczestniczyłem w wyborze pierwszej kadry i w ten oto sposób w 1993 roku doszło do otwarcia pierwszego Biura Karier w Polsce (…)

 


 

Za każdym razem kiedy Jonh Franks przekraczał próg naszego Biura Karier, natychmiast wszyscy czuliśmy jego ciepło, serdeczność, wielką sympatię. Jego charakterystyczny głos, specyficzny śmiech, sposób powitania z nami dodawał niezwykłej energii i poczucia, że z nim wszystko jest możliwe. Borykaliśmy się z różnymi wyzwaniami i problemami na przestrzeni lat, a on zawsze służył radą i pojawiał się wtedy, kiedy był najbardziej potrzebny. Był niezwykle zaangażowany w nasze działania, projekty i rozwój. Mieliśmy wyjątkowy przywilej uczenia się doradztwa od niego i jego pracowników na Uniwersytecie w Hull. Pragnął, aby nasz przykład zapoczątkował sieć Biur Karier w Polsce. Tak też się stało. Jonh, zwany przez nasz Dżonkiem, miał osobisty wkład w powstanie i rozwój nowych Biur Karier w Polsce. Myślę, że dzisiaj byłby dumny z owoców swojej inicjatywy. Nie ma go z nami fizycznie, ale jego duch i pamięć o nim ciągle jest świeża i dodaje, jak dawniej, pozytywnej energii do dalszych działań.

Zespół Biura Karier UMK w Toruniu

Tablica została odsłonięta 5 września 2013 podczas obchodów XX-lecia istniania Biura Karier UMK. Uroczystego odsłonięcia dokonały Pani Prorektor ds. Kształcenia Beata Przyborowska oraz Pani Kierownik Biura Karier UMK Ewa Banaszak.

Na zdjęciu są ukazane dwie kobiety, stojące na zewnątrz przed ławką. Poprawiają niebieską płachtę na ławce oraz biało-czerwoną szarfę

Ławeczka z tablicą pamiątkową znajduje się przy siedzibie biura przed budynkiem DS nr 11.

Ukazana jest połowa ławki, na której jest przyczepiona czarna tabliczka.