jowita radzińska jowita radzińska

 

jowita radzińska

Dla mnie socjologia to nie tylko wykształcenie, to sposób myślenia, poznawania i porządkowania rzeczywistości. Studiowanie socjologii zmienia perspektywę - dając kategorie poznawcze, narzędzia i metody, by lepiej rozumieć, co dzieje się dookoła nas oraz, co może ważniejsze, dlaczego tak się dzieje. Socjologia dała mi mocne podstawy, szerokie, a użyteczne kompetencje i ogromną elastyczność. Dzięki temu dziś jestem nie tylko socjolożką, ale i badaczką opinii i rynku, ewaluatorką, trenerką, coachem, mediatorką, wykładowczynią, instruktorką żeglarstwa.

 

 

 

 

Z dzisiejszej perspektywy bardzo ważne okazało się dla mnie studiowanie na Wydziale Humanistycznym, gdzie bez większych trudności mogłam studiować socjologię i filozofię równolegle. Te dwie dziedziny dają mi wiedzę i kompetencje, których synergia pozwala na łączenie nieoczywistych obszarów i tematów.

Ciekawym i ważnym doświadczeniem w czasie studiowania socjologii były dla mnie zajęcia z metod jakościowych. Bardzo szybko poczułam i zdecydowałam, że to jest „TO". Później projekt w Zespole Realizacji Badań „Pryzmat" [LINK] i mój pierwszy fokus. Na IV roku studiowałam w ramach Programu MOST na Uniwersytecie Warszawskim. Pomyślałam o praktykach, wybrałam TNS OBOP, oczywiście dział badań jakościowych. I tam zostałam na kilka lat. Dużo się nauczyłam, poznałam wielu ciekawych ludzi i zrobiłam kilka bardzo interesujących projektów, m.in. o finansach seniorów i dostępie do wyborów osób niepełnosprawnych dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, o przemocy w rodzinie dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, o ciekawości kobiet dla Kompani Piwowarskiej, o rynku ambient w Polsce dla Krewkich Krawców i wiele innych.

Dziś działam samodzielnie – współprowadzę butik badawczy Probe (http://www.probepoland.com/), gdzie projektujemy i realizujemy badania jakościowe dla klientów z różnych sektorów rynku. Firmy wspieramy również strategicznie i marketingowo. Badania opinii i rynku pozwalają mi poznawać światy, do których nie miałabym dostępu w inny sposób, ale się do nich nie ograniczam. Uczestniczę również w ewaluacji procesów rozwojowych – nie byłabym w stanie zajmować się tym, gdyby nie moja wiedza i doświadczanie związane z procesem grupowym i funkcjonowaniem człowieka w zmianie. W zeszłym roku z wielką przyjemnością obserwowałam i ewaluowałam zmianę w ramach programu Nowe Pokolenie Rolników (zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu: https://www.facebook.com/progresszonepl/) – przedsięwzięcia Fundacji Danone i Grupy TROP, docenionego m.in. przez tygodnik Polityka (http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1702696,1,listki-spolecznej-odpowiedzialnosci-biznesu-przyznane.read).

Jako trenerka wspieram rozwój kompetencji interpersonalnych i osobistych, tak w zespołach i organizacjach, jak i u osób indywidulnych. Współpracowałam m.in. z Firmą Blurank, chórem Sirenes, Stowarzyszeniem Wiosna. W Centrum TROP prowadzę cykl FiLove. Filozofia praktycznie (http://grupatrop.pl/index.php/strony-specjalne/aktualnosc?akt=491). Buduję również rozwojową markę Progress Zone (https://www.facebook.com/progresszonepl/).

Prowadzę także zajęcia na uczelni. Na UKSW przekazuję studentom praktyczną wiedzę i wspieram ich w prowadzeniu pierwszych projektów badawczych w ramach projektu „Inkubator PSI: modele kompetencyjne studenta psychologii" [https://www.facebook.com/inkubatorPSI/?hc_ref=ART4-vFzvR3mvm3wfY3Csw-Nli5iiOwe0Tou3icUxZgidd2-vokCdbAO6ObDGFx6YDs]. A na UW już od października 2017 roku będę realizować ścieżkę pozwalającą biznesowi spotkać się z uczelnią wyższą w ramach Programu „Inicjatywy dla Otoczenia" i Projektu „Serendipity i Metoda TROP" (http://ido.uw.edu.pl/serendipity_i_metoda_trop/).

Angażuję się także w lokalne działania sąsiedzkie, bo i dla siebie oraz najbliższej okolicy chcę zadbać o dobre, międzyludzkie relacje. Zainspirowało mnie to (współ) zorganizowania Dnia Sąsiada, o czym niedawno miałam przyjemność opowiedzieć w Programie „Czas niezwykły" radiowej Trójki (http://www.polskieradio.pl/9/5527/Artykul/1804452,QRuch-Sasiedzki-Ludzie-ktorzy-maja-inicjatywe).