Raport Adzuna Raport Adzuna

Które języki programowania są najbardziej poszukiwane przez pracodawców?

 

Wraz z rozwojem branży technologicznej – szczególnie Internetu oraz urządzeń mobilnych – specjaliści znający języki programowania są coraz bardziej poszukiwani przez pracodawców. Ponownie przeprowadziliśmy badanie ofert pracy dostępnych na Adzuna. Tym razem, w celu sprawdzenia które z języków programowania mogą dać największą przewagę na rynku pracy. Przeanalizowaliśmy 25 000 ofert wymagających ich znajomości. Nasze badanie przedstawia najpopularniejsze języki oraz dystrybucję regionalną ofert.

Których języków warto się uczyć?

W ofertach pracy przebierać mogą specjaliści znający Java (język wymagany w 19% ofert dla programistów), JavaScript (18%), SQL (16%) oraz PHP (15%). Nieco mniejszą popularnością cieszą się C#, C++ oraz Python. Spośród 16 języków, które znalazły się w badaniu, trzy najpopularniejsze z nich wymagane są w ponad połowie przeanalizowanych ofert, natomiast top 4 w 70% wszystkich ofert dla programistów.

Programowanie nie tylko dla informatyków

Co ciekawe, znajomość języków programowania przestaje być wymogiem przypisanym ściśle do branży IT. Wraz z rozwojem technologii online znajomość programowania jest mile widziana również w zawodach niebędących ściśle informatycznymi. Za przykład służyć może specjalista ds. marketingu cyfrowego lub zawody związane z analizą danych.

Miasta dla programistów

Warszawa jest miastem, w którym osoby znające języki programowania mają do wyboru najwięcej ofert pracy – 17% ofert tego typu dostępnych jest w województwie mazowieckim. Wrocław (woj. dolnośląskie 11%), Kraków (woj. małopolskie 10%) oraz Katowice (woj. śląskie 10%) plasują się na drugiej pozycji. Poznań, Trójmiasto i Łódź również są atrakcyjnymi kierunkami dla programistów, oferując 5-6% wszystkich ofert tego typu.

języki programowania

Metodologia
Badanie przeprowadzone zostało w październiku 2015 na podstawie ponad 250 000 ofert pracy dostępnych w serwisie Adzuna. Po zawężeniu wyników badanie miało na celu szczegółową analizę 25 000 ofert pracy spełniających kryterium: wymagana znajomość języka programowania. W celu wykluczenia nieistotnych wyników użyte zostały filtry zaawansowane.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 250 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:
Raport Adzuna. Na jedną ofertę pracy przypada 9.51 osób bezrobotnych: gdzie jest praca w Polsce?
Raport Adzuna: „Rynek IT w Polsce. Dla kogo i gdzie praca?”
Polski w pierwszej dziesiątce języków poszukiwanych przez pracodawców