Historia założenia Biura Karier Historia założenia Biura Karier

Biura Karier na świecie

Biura Karier (Careers Services) jako jednostki organizacyjne wyższych uczelni już od kilkudziesięciu lat, w pojedynczych przypadkach od ponad stu lat, istnieją w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Biura Karier w Europie

W większości krajów Europy Zachodniej i kilku Europy Środkowej (Polska, Rumunia i Węgry) powstały w latach 90-tych. Liczebny rozwój tych instytucji związany jest ściśle z funkcjonowaniem uczelni wyższych w warunkach gospodarki rynkowej, w szczególności zaś ze sposobem pozyskiwania funduszy na ich działalność. Biura Karier świadczą usługi (services) w zakresie wyboru drogi zawodowej (career) przez studentów, prowadzą poradnictwo zawodowe, gromadzą oferty pracy, informacje o zawodach, pracodawcach i sytuacji na rynku pracy. Tak więc z ich pomocy przede wszystkim korzystają:

• studenci i absolwenci, którzy chcą uzyskać poradę zawodową i informację o rynku pracy,
  • pracodawcy poszukujący najodpowiedniejszych kandydatów na praktyki i wolne miejsca pracy,
  • wyższe uczelnie weryfikujące strukturę i programy kształcenia dzięki danym uzyskiwanym za pośrednictwem biur karier.

Biuro Karier UMK

Biuro Zawodowej Promocji Studentów i Absolwentów UMK w Toruniu jest pierwszym w Polsce, a obecnie jednym z biur działających w Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier. Oficjalnie zostało otwarte w październiku 1993 r. W realizację tego projektu zaangażowani byli m.in.: dyrektor Biura Karier na Uniwersytecie w Hull w Wielkiej Brytanii - John C. Franks (1942-2008) - honorowy patron i główny konsultant naszego Biura oraz organizator szkoleń, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, Krajowy Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu oraz Fundacja Know-How. Projektowi udzieliła wsparcia Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz British Council w Warszawie. Personel szkolony był w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Inicjatorem powstania pierwszego Biura Karier w Polsce był:

Na zdjęciu jest ukazany John Franks.
John Franks, Dyrektor Uniwersytetu w Hull

W latach 1993-2004 roku Biuro Karier w Toruniu było finansowane i zarządzane na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Toruniu, obecnie jego działalność jest finansowana przez UMK.

Podpisanie porozumienia przez:

Na zdjęciu jest ukazany Andrzej Jamiołkowski. Podpisuje on porozumienie. Zanim jest tłum ludzi.
JM Rektora prof.dr hab. Andrzeja Jamiołkowskiego

Na zdjęciu jest ukazana Krystyna Dowgiałło, podpisuje porozumienie. Za nią jest tłum ludzi.
mgr Krystynę Dowgiałło, Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu

W 1997 roku Biuro Karier uczestniczyło w projekcie zakładania sieci 8 Biur Karier na polskich uczelniach, współfinansowanego przez fundusz europejski Tempus Phare (pozostałymi partnerami byli: Uniwersytet w Hull, Uniwersytet w Amsterdamie, Krajowy Urząd Pracy). W następnych latach powstały kolejne Biura Karier na większości uczelni w naszym kraju, które zrzeszone są Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier. Biuro Karier UMK udziela konsultacji i szkoli pracowników nowych Biur Karier.

Na zdjęciu są ukazane 4 osoby: 3 mężczyzn i kobieta. Siedzą przy stole.
1997 rok

John C. Franks - dyrektor Biura Karier na Uniwersytecie w Hull w Wielkiej Brytanii,
Dan Vunderink - dyrektor Biura Karier na Uniwersytecie w Amsterdamie,
Krystyna Dowgiałło - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu
Przemysław Pawlak - kierownik Biura Karier UMK

Członkowstwo Biura Karier UMK Członkowstwo Biura Karier UMK

IP-H

Izba Przemysłowo - Handlowa w Toruniu

OSBK

Ogólnopolska Sieć Biur Karier

Powstała w listopadzie 1989 roku, bezpośrednio po uchwaleniu ustawy o Izbach Gospodarczych, z inicjatywy dr. Stanisława Rakowicza ówczesnego wojewody toruńskiego, jako forum interesów przedsiębiorców wobec władz regionalnych i lokalnych.

Powstała w 1998 roku. Biuro Karier UMK aktywnie uczestniczyło w projekcie zakładania sieci 8 Biur Karier na polskich uczelniach.