Tytuł projektu:

„Wspomaganie" miejsca pracy dla uczestników WTZ – projekt na zlecenie Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia"

 

Czas realizacji projektu:

22 marca – 22 kwietnia 2017 r.

 

Problem:

Brak przygotowania, ze strony emocjonalnej i społecznej, do podjęcia pracy na otwartym rynku przez osoby opuszczające WTZ.

 

Opis:

Jednym z pierwszych kroków, jaki wykonała grupa projektowa, było przeprowadzenie sondy ulicznej, która miała ukazać stosunek studentów i pracowników UMK do osób niepełnosprawnych. Po zapoznaniu się z wszystkimi materiałami, a także wizycie studyjnej w WTZ, sformułowano przyczyny powstawania problemu. Były to, m.in. problemy ze skupieniem, stereotypy społeczne, a także wysokie oczekiwania na rynku pracy. Kolejnym zadaniem, jakim podjęła się nasza grupa projektowa, było zestawienie i porównanie wspomagania zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce, Hiszpanii oraz Portugali. Uwzględniono w tym, m.in.  główne cechy podmiotów i usług, potrzeby pracowników i pracodawców, warunki ramowe, a także finansowanie.

 

Design thinking:

Grupa projektowa opracowała nowe rozwiązania problemu. W propozycjach przedstawionych fundacji znalazły się, m.in. metody pracy z rodzicami niepełnosprawnych oraz pomysły promocji Fundacji „Arkadia", poprzez nawiązywanie współpracy
i zorganizowanie kampanii społecznej.

  

Efekt procesu:  

Pomysły, jakie zostały z powodzeniem przyjęte przez Pana Jana Młynarczyka – prezesa Fundacji „Arkadia", to między innymi wspólne zajęcia z rodzicami, w celu ukazania im samodzielności ich dzieci, kampania społeczna, a także angażowanie uczestników WTZ jako wolontariuszy.

 

Prowadzący:

Dr hab. Rafał Moczkodan

 

W projekcie udział wzięło udział 13 studentów kierunków: praca socjalna, pedagogika